Matbaada Hangi Ürünlerin Üretimi Yapılır?

Matbaa denildiğinizde aklınıza hangi çeşit kağıt, karton ve üzerinde yazı veya resim bulunan baskı sistemi geliyorsa hepsi matbaalarda yapılmaktadır. Matbaalar ofset ve serigrafi olarak ikiye ayrılmakta ofset matbaalar kağıt, karton gibi ürünlerin üzerine baskılarla, serigrafi matbaaları ise plastik, cam ve porselen gibi sert malzemelerin üzerine baskı yapan sisteme verilen matbaalardır.

Baskı görüntü kalitesi her zaman öncelikli olarak basılacak işi hazırlamış olan desinatörler ve grafikerler tarafından yapılır. Daha sonra baskı kalitesinin güzel olması için matbaa makinelerini matbaacının ustalıkla kullanması baskı görüntü kalitesini artırmaktadır.

Matbaada hazırlanan ürünleri; afiş, profesyonel antetli kağıt, bardak altlığı, bloknot, cepli dosya, çıkartma, etiket, el ilanları, insert, broşür, kartvizit, katalog, karton çanta, magnet, Mouse pad, oto kokusu, oto paspası, plastik kartvizit, şeffaf kartvizit, çeşitli zarflar, kitap baskısı, dergi, gazete ve takvim olarak sıralayabiliriz.

Matbaa Nedir?

Çok eski zamanlardan günümüze gelen bir takım araçların yani matbaa makinelerinin kullanılarak tüm ürünler üzerine baskı yapılmasını sağlayan sisteme matbaa denmektedir.

Ofset baskı yardımı ile okuduğumuz kitapların, kullandığımız etiketlerin veya serigrafi baskı yöntemi ile kullandığımız bardak ve tabakların üzerinde resmedilmiş ve yazılmış görüntülerin yapıldığı yerlerdir.

Baskı Türleri Nelerdir?

Matbaacıların kullandığı bir takım baskı türleri bulunmaktadır. Bu baskı türleri basılacak olan kitapların kağıtlarının değişimine göre veya farklı ürünler üzerine basılacak olan desenlerin oluşturulmasında kullanılmaktadır.

Ofset baskı: Gazete, dergi, broşür, gibi okunabilir ve kağıt üzerine yapılan baskıların yapıldığı sisteme ofset baskı ismi verilmektedir.

Serigrafi baskı: Genellikle plastik, cam ve porselen tipi ürünlerin üzerine baskı ihtiyacı olduğunda kullanılan baskı yöntemidir.

Holografi: Üç boyutlu görüntü oluşturabilmek için lazer ışınların yardımı ile yapılmaktadır.

Tifdruk baskı: Bir çeşit farklı baskı tekniği olarak kullanılır. Gravür baskı olarak bilinir. metal silindirli bir kalıp tarafından lazer ile oyularak desenlerin oluşturulmasına tifdruk baskı adı verilmektedir.

Tipo baskı: Tipo baskı yöntemi yüksek baskı sistemine verilen isimdir. Çok zahmetli bir baskı sistemi olan tipo baskı, metal harflerden tek tek sayfa oluşturulacak biçimde yapılmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *